dokument-prawnik

Idziemy do prawnika – co warto mieć na uwadze?

Często możemy zaobserwować sytuację, w której ludzi przedstawiają pewnego rodzaju opór, jakiś rodzaj paraliżującego strachu, który odnosi się w sposób bezpośredni do korzystania z pomocy prawnika.

Pomoc prawna, jak sama nazwa wskazuje – pomoc zgodna z prawem. A to też będzie się przekładało na konkretne działania, które będą w sposób profesjonalny i merytoryczny prowadziły do rozwiązywania wielu problematycznych kwestii. No i z reguły jest tak, że do prawnika trafiamy albo gdy jest już za późno, albo w dosłownie ostatniej chwili, gdzie można jakieś działanie faktycznie podjąć. Warto wspomnieć, że w kontekście współpracy z prawnikiem, bardzo dużo zależy od tego, jakie mamy nastawienie. To znaczy – chodzi tutaj o doświadczenia, które będą nam pomagały kształtować konkretne rzeczy, będące naprawdę pomocnymi w kontekście wizyty u prawnika.

Przede wszystkim trzeba zawsze mieć przy sobie wszelkie możliwe dokumenty związane ze sprawą, z którą do prawnika przychodzisz. Nawet jeśli coś wydaje ci się nieistotne, nieważne – zabierz to ze sobą, szczególnie ważne jest to przy sprawach windykacyjnych. Nie ma tutaj na co czekać i nad czym się zastanawiać. Gdybyśmy mieli się tutaj zastanawiać nad tym, co jest konkretnie ważne, odpowiedź jest prosta. Wszystko, o czym możesz tylko pomyśleć w kontekście danej sytuacji czy sprawy. Ważne jest też to, żeby informacje między klientem a prawnikiem, przepływały w sposób bardzo sprawny, właściwie na tyle sprawny, na ile tylko będzie to możliwe w konkretnym przypadku.

To nie jest jakaś szczególna tajemnica, trzeba dobrze wiedzieć o czym mowa. Po za tym – masz obowiązek współpracować z prawnikiem. Bo tylko otwartość na współprace, czyli wykonywanie poleceń i odpowiadanie na pytania, gwarantuje, że Twój problem będzie mógł zostać faktycznie rozwiązany. Nie ma się tutaj co oszukiwać i nastawiać na nie wiadomo jakie rzeczy. Nie ma się tutaj nad czym zastanawiać i głowić. To przecież od Ciebie zależy na ile skuteczna będzie współpraca z prawnikiem. Jeśli wykażesz bierną postawę i praktycznie zerowy poziom inicjatywy, nie ma co myśleć o sensownych i konkretnych efektach, które będą potem miały przełożenie na pozytywne załatwienie twojej sprawy, niezależnie czy mówimy o rzeczach najprostszych czy też o jakichś bardzo skomplikowanych działaniach, nastawionych na maksymalizację tego konkretnego procesu.