Jak należy zachować się w sądzie?

W sądzie możemy się pojawić zarówno w przypadku, gdy jesteśmy powołani na świadka jak i wówczas, gdy sami jesteśmy oskarżeni lub też gdy jesteśmy oskarżycielami. Niezależnie od tych okoliczności, powinniśmy wiedzieć w jaki sposób należy zachować się w sądzie. W skrajnych przypadkach pewnej rażącej niesubordynacji, możemy zostać, bowiem obarczeni karą porządkową o wartości pieniężnej a nawet aresztem.
Artykuł powstał przy współpracy z kancelarią prawniczą torun-adwokat.com z Torunia. Dziękujemy za pomoc.

Każdy sędzia podczas prowadzonej przez siebie rozprawy sądowej dość skrupulatnie przestrzegają tych zasad oraz bacznie zwracają uwagę na zachowanie każdego z uczestników rozprawy sądowej, ponieważ ich zachowanie, może wiele powiedzieć o ich życiu. Najważniejsze jest by okazać sędziemu należyty szacunek, a także zachowywać się w sposób jak najbardziej naturalny no i przede wszystkim spokojny. Przed rozprawą, należy pojawić się w sądzie około 15 minut przed rozprawą.

Oczywiście można też pojawić się znacznie wcześniej, ale nie później. Pozwoli nam to na znalezienie odpowiedniej sali, w której będzie toczył się proces a także zapoznanie się ze składem sędziowskim orzekającym w naszej rozprawie. Skład ten będzie umieszczony zapewne na drzwiach wiodących do sali sądowej. Przed wejściem na salę należy bezwzględnie wyłączyć telefon komórkowy.

W momencie kiedy sędzia mający prowadzić rozprawę wchodzi do sali, powinniśmy powstać i pozostać w tej pozycji, do momentu gdy nie zostanie to powiedziane. Na każde zapytanie ze strony sędziego również odpowiadamy stojąc, co jest oznaką szacunku dla majestatu władzy. W żadnym przypadku nie należy przerywać wypowiedzi sędziego. Gdy dojdzie do sytuacji, w której sędzia przerywa naszą wypowiedź, to my powinniśmy zapytać czy możemy się wypowiedzieć. Zabierać głos możemy tylko wyraźnie o to poproszeni i z zgodą sędziego. Czasami może się zdarzyć, że nie zgodzimy się z wypowiedzią, wnioskiem czy też wyrokiem sądu.

W żadnym przypadku jednak nie możemy dyskutować z sędzią! Takie zachowanie tylko przekreśla nasze szanse na powodzenie w przypadku napisania odwołania. Znacznie lepszym i dużo korzystniejszym dla nas pomysłem jest złożenie apelacji i poparcie jej stosownymi argumentami. Zawsze zwracając się do sądu powinniśmy użyć zwrotu Wysoki Sądzie, w taki sposób możemy naprawdę zyskać jego przychylność, co w każdym przypadku jest pożądane. Bardzo ważnym aspektem podczas rozprawy jest stosowny ubiór wszystkich uczestników. Na rozprawę powinniśmy ubrać się skromnie, lecz elegancko, tak jak podpowiada dress cod. Nie są pożądane wysokie szpilki, krótkie spódniczki oraz dekolty. Sąd to nie rewia mody, a składowi sędziowskiemu należy się szacunek.