budynek

Jak zostać adwokatem?

            Każdy za czasów szkolnych ma różne marzenia dotyczące tego, kim chce być w przyszłości. Wiele osób swoją przyszłość wiąże z zawodami prawniczymi – nie bez powodu. Duże zarobki są kuszące. To właśnie prawnicze kierunki są bardzo często jednymi z najbardziej obleganych. Na jedno miejsce przypada czasami kilka osób. Jednym z popularnych zawodów prawnych jest adwokat. Czym się zajmuje oraz jak się nim stać? Droga nie jest łatwa, jednak wielu się jej podejmuje.

Pomoc prawna

            Adwokaci świadczą przede wszystkim pomoc prawną. Co należy przez to rozumieć? Jest to między innymi udzielanie porad i opinii prawnych. W zakresie obowiązków adwokata można doszukać się również opracowywania projektów aktów prawnych i występowania przed sądami oraz urzędami. Inna nazwa adwokata to obrońca sądowy.

napisy

Ilu mamy adwokatów?

            W Polsce zarejestrowanych jest około 13-14 tysięcy adwokatów. Jednak, aby pracować na takim wakacie trzeba wielu przygotowań. Przede wszystkim na samym początku należy przejawiać zainteresowania historią oraz naukami społecznymi. W dodatku taka osoba musi być pracowita i zorganizowana. Należy śledzić wszelkie zmiany w prawie. Następny krok to oczywiście odpowiednie liceum, które przygotowuje do zdania matury z historii, języka polskiego oraz innych nauk społecznych. Dzięki temu dostaniesz się na upragnione studia. Uczelnie prawnicze charakteryzują się jednolitością. W ich przypadku brak jest podziału na studia pierwszego i drugiego stopnia. Pięć lat nauki jest wymagane od studenta. Pierwszy tytuł z jakim kończy uczelnię to magister.

            Jednak czy to wszystko? Niestety nie. To jedynie jeden z wielu etapów na drodze do stania się adwokatem. Po studiach czeka jeszcze praktyczna część tego zawodu. Kolejnym krokiem jest aplikacja adwokacka. To etap, na który decyduje się niewiele osób. Cześć absolwentów prawa kończy na studiach, ponieważ stwierdza, że jednak nie chce na tyle wiązać się z tym zawodem i żadnym innym z zakresu prawa.

pytania

Egzamin i aplikacja

            W dodatku sama aplikacja jeszcze nie wystarczy, ponieważ należy zdać jeszcze egzamin adwokacki. Przygotowania do niego pochłoną spora część czasu wolnego, dlatego musisz przygotować się na intensywną pracę również w jego przypadku. Należy liczyć, że po maturze czeka jeszcze około 10 lat nauki w zależności jeszcze od ewentualnych przerw.

            Istnieje jeden sposób na obejście przymusu odbycia aplikacji adwokackiej oraz zdania egzaminu. Z tego obowiązku są zwolnione osoby, które posiadają tytuł doktora habilitowanego lub profesora prawa. Wybranie kariery uczelnianej wiąże się z nieco inną drogą do wymarzonego zawodu. Jednak większość wybiera oczywiście aplikację oraz egzamin.

Czym się różni radca od adwokata?

            Bardzo często mylony jest zawód adwokata z radcą prawnym. Co prawda obie te profesje są do siebie bardzo podobne, jednak odbiegają od siebie w kwestii odpłatności za usługi. Porad prawnych w stosunku pracy może wykonywać tylko i wyłącznie radca prawny. Adwokat nie ma takiej możliwości.

            Zawód adwokata charakteryzuje się przede wszystkim wysokim prestiżem społecznym ale również pokaźnymi zarobkami. Jednak nie dochodzi się do tego łatwo. Jeśli faktycznie decydujesz się na zostanie adwokatem, wówczas musisz liczyć się z faktem wielu lat ciężkiej pracy zaczynając od wczesnych lat.

Współpraca: http://kaliszewska.pl/