porady-prawne-rozne-sposoby

Porady prawne przez internet – czy warto im zaufać?

Udzielanie porad prawnych Polsce jest zjawiskiem coraz częstszym, bo ma sporo zalet. Wiele osób ma jednak wątpliwości przed korzystaniem z wiedzy prawników w takiej formie. Co ciekawe, wątpliwości miewają nawet przedstawiciele środowiska prawniczego.

Poszerzenie dostępu do zawodów prawniczych zwiększyło konkurencję wśród prawników, a tym samym pociągnęło za sobą zmniejszenie cen oraz inną formę korzystania z usług. W ostatnim przypadku chodzi przede wszystkim o porady prawne przez internet. Taka forma ma niekwestionowane zalety. Poniżej kilka najważniejszych.

Wygoda

Tak naprawdę wszystko odbywa się bez wychodzenia z domu. Potrzeby jest tylko komputer z dostępem do internetu oraz pewna umiejętność poruszania się w cyberprzestrzeni, przede wszystkim wyszukiwania informacji. Dosłownie w parę minut będziemy mieć dostęp do serwisów z poradami prawnymi. Potem pozostaje nam zdecydować się na któryś z nich.

Poradę oczywiście otrzymasz w formie pliku, który możesz wydrukować i możesz ją sprawdzać do woli. Serwisy z poradami zapewniają, że dokładają wszelkich starań, aby napisana była „językiem zrozumiałym dla każdego”.

Szybkość

Porady internetowe to wielka oszczędność czasu. I chodzi nie tylko o samą możliwość szybkiego znalezienia serwisu, lecz również o to, że w ciągu kilkunastu, maksymalnie kilkudziesięciu godzin dokona on wyceny naszej usługi, po zbadaniu sprawy. Za dodatkową opłatą można mieć poradę nawet tego samego dnia. Cenę zwykle można negocjować.

Łatwość kontaktu

Kontakt z serwisem z poradami prawnymi jest szybki, łatwy i zgodny z preferencjami klienta. Wolisz telefonicznie? Wystarczy zostawić numer i prawnik błyskawicznie zadzwoni. Można też użyć maila albo czatu, jeśli dostępny jest na stronie.

Anonimowość

Podobnie jak w przypadku wizyty w kancelarii offline, także korzystając z serwisu z poradami prawnymi, masz zapewnioną dyskrecję. Pamiętaj, że po drugiej stronie też są prawnicy i obowiązują ich zasady dotyczące tej profesji. Twoje zapytanie na pewno nie zostanie opublikowane w sieci.

Niska cena

Główny powód popularności serwisów z poradami prawnymi. Za naprawdę niewielką kwotę można uzyskać cenną informację prawną dotyczącą sprawy. Bywa i tak, że udzielane są za darmo. Dzięki temu ludzie, których nie stać na korzystanie z usług renomowanych kancelarii, mogą sobie pozwolić na zasięgnięcie porady.

Argumenty przeciwników

Nie wszystkim takie uzyskiwanie porad prawnych się podoba. Jako argument podstawowy wskazywany jest autorytet zawodu prawnika, który ciężko jest zbudować podczas kontaktu przez internet. Wskazują, że kontakt bezpośredni z klientem jest niezastąpiony, a w pewnych rodzajach spraw wręcz niezbędny. Chociażby jeśli w grę wchodzą skomplikowane sprawy karne, trudny podział masy spadkowej ze względu na napięte relacje między spadkobiercami. O pewnych kwestiach po prostu łatwo się mówi, gdy ma się przed sobą żywą osobę, nie zaś formularz na ekranie monitora, podkreślają przeciwnicy porad online.

Inny argument jest taki, że dzięki serwisom z poradami prawnymi przez internet spada jakość usług prawniczych, ponieważ są one dostępne za bardzo niskie stawki, najniższe zaczynają się już od 30, 40 złotych. Bywa, że udzielane są darmowo.

Z jakością krytykujący wiążą bardzo często argument o spadku prestiżu zawodu prawnika. Zwolennicy błyskawicznie replikują, że prestiż związany jest wyłącznie z jakością porad, a nie ich ceną. Oraz tym, że porada to dopiero początek. Jeśli zajdzie konieczność pójścia do sądu i wynajęcie prawnika, koszty na pewno będą większe.

Po więcej porad prawnych zapraszamy na http://torun-adwokat.com/porady-prawne/.