pytajnik

Nieznajomemu prawo szkodzi

„Ignorantia iuris nocet” -, czyli „Nieznajomość prawa szkodzi”. Chociaż te przysłowie pochodzi aż z czasów starożytności, jest nadal aktualne. Żyjąc w kraju, gdzie życie jest uregulowane zasadami spisanymi w postaci aktów prawnych, nie można się do nich nie stosować. Wprowadzają one bowiem pewien ład, porządek. Zapobiegają kwestiom spornym, wprowadzają ład. Przynajmniej w teorii, gdyż nie każdy stosuje się do obowiązującego prawa.

scrabble

W wielu kwestiach naszego życia, choć nawet nie zdajemy sobie sprawy, mamy do czynienia z zapisami prawnymi. Każda zawierana umowa jest oparta na jakimś kodeksie, ustawie lub innym wiążącym dokumencie. Dlatego ważne jest, aby podpierając się jakimiś przepisami pochodziły one z wiarygodnego źródła. Najlepiej byłoby p[przestudiować daną ustawę, kodeks lub inny dokument, jednakże po pierwsze trzeba wiedzieć jaki dokument jest nam potrzebny, a po drugie jeśli już wiemy gdzie szukać, to czeka nas co najmniej kilka godzin spędzonych na lekturze w celu znalezienia odpowiedniego paragrafu. Owszem jest to jakiś sposób aczkolwiek nie możemy mieć pewności czy znaleźliśmy wszystko co potrzebne w danej sprawie. Może okazać się, że są jeszcze zapisy, które mogą mieć wpływ na konsekwencje podpisania jakiegoś dokumentu. Jeśli mamy więc jakiekolwiek wątpliwości najlepiej skorzystać z usług kancelarii prawnej. Wtedy będziemy mieli pewność, że wykwalifikowane osoby pomogą nam procesjonalnie podejść do sprawy.

Gdzie mamy do czynienia z przepisami prawnymi

Prawo rodzinne

Prawo reguluje wiele dziedzin naszego życia. Kiedy decydujemy się na małżeństwo podpisujemy dokumenty potwierdzające zawarcie związku i otrzymujemy akt małżeństwa, który jest prawnie wiążącym dokumentem wyjaśnia toruński prawnik. Aby go unieważnić trzeba również skorzystać z takiego przepisu, który to umożliwia i odbywa się za pośrednictwem sądu.

młotek

Prawo pracy

Umowa pracy również jest oparta na zapisach kodeksu pracy. Dodatkowo firmy mają swoje statuty i inne uregulowania, ale kodeks pracy jest najbardziej wiążącym dokumentem. Tam gdzie przepisy dotyczące zatrudnienia, warunków pracy, płacy są łamane pracownik może wykorzystać zapisy z tej ustawy aby się obronić. Umowa o pracę jest dokumentem zawartym właśnie na podstawie kodeksu pracy. W ostatnich czasach prawa pracownicze coraz bardziej są egzekwowane, mówi się o rynku pracownika. Zatrudnieni są świadomi swoich praw, i coraz częściej mają odwagę się przeciwstawić sytuacjom kiedy prawa te są łamane.

Umowy kupna i sprzedaży

W tak codziennych sprawach jak zakup dowolnej rzeczy również towarzyszą nam przepisy prawne. Istnieją specjalne urzędy takie jak chociażby Urząd Ochrony i Konsumenta, Rzecznik Praw Konsumenta, których zadaniem jest dbanie o interesy kupujących. Coraz bardziej popularne w ostatnich latach zakupy przez Internet są uregulowane przepisami dotyczącymi zakupu na odległość. Jesteśmy więc chronieni przez prawo, ale mamy także swoje obowiązki wobec sprzedających. Wiele firm prowadzących sprzedaż na szeroką skalę korzysta z oferty kancelarii adwokackich. Umowy zawierane na wielkie kwoty są opiniowane przez prawników, nierzadko również dzięki ich pomocy dochodzi do negocjacji umów.