pieniadz

Zarobki prawników w korporacjach – dane statystyczne

Prawo stanowi współcześnie jeden z najbardziej obleganych kierunków studiów. Motywacji jest wiele, a jedną z najważniejszych z nich perspektywa finansowa. Studenci liczą, że po ukończeniu edukacji wyższej mogą liczyć na posady dobrze płatne, jednak niektórzy nie zdają sobie sprawy, że warunkiem dobrych zarobków jest posiadanie aplikacji. Bardzo trudno jest określić na jakim poziomie kształtują się zarobki prawników – wspomniana aplikacja to tylko jeden z wielu czynników wpływających na wysokość wynagrodzenia. Do pozostałych należy zaliczyć rodzaj branży w której funkcjonują – czy jest to instytucja państwowa, prywatna, czy struktury prawne przedsiębiorstwa, a może kancelaria prawna? Odpowiedź na powyższe pytanie jest trudna, ale z pomocą mogą nam przyjść dane statystyczne określające uśrednione zarobki prawników w Polsce.

Czy warto być prawnikiem w przedsiębiorstwie?

Jak wynika z danych statystycznych znajdujących się w oficjalnym raporcie firmy monitorującej Hewitt przygotowanym w roku 2010 prawnicy stanowią jeden z najlepiej płatnych fachów w strukturach przedsiębiorstwa. Uśrednione – miesięczne zarobki specjalistów do spraw administracyjnych i prawa w średnich oraz większych przedsiębiorstwach oscylują w granicach 6875 złotych brutto. Duże znaczenie w tej wysokości ma także lokacja – dla porównania średnie zarobki prawników w przedsiębiorstwach warszawskich wynoszą około 9000 złotych brutto. Najwyższym stanowiskiem prawnym jeśli chodzi o wysokość zarobków jest radca prawny, który może liczyć na wynagrodzenie w granicach 11500zł. Co ciekawe w przypadku firm o zasięgu globalnym dyrektor do spraw prawnych zarabia około 30000 złotych miesięcznie. Pracownicy administracyjni zgodnie z danymi zawartymi w raporcie mogą liczyć na zarobki o około 70% niższe co stanowi przepaść w porównaniu do prawników. Nieco mniejsza, bo 30% różnica w zarobkach dotyczy także specjalistów z zakresu ekonomii.

glowa

Wielkość firmy ma znaczenie!

Wbrew pozorom to nie lokalizacja o której wspominaliśmy w poprzedniej części tekstu ma znaczenie najważniejsze. Zdecydowanie bardziej na zarobki wpływa wielkość danego przedsiębiorstwa. Wielkość przedsiębiorstwa ma wpływ na jego hierarchię wewnętrzną, a więc innymi słowy obsadzanie stanowisk oraz ich ilość. Analiza różnicy pomiędzy płacą na poszczególnych stanowiskach ukazuje, iż awans wiąże się ze znacznym wzrostem gaży. Niestety odpowiedzialność i zakres obowiązków również się powiększa…

zloto

Zarobki w kancelarii prawniczej

Kancelarie prawne rzadko i niechętnie ujawniają dane dotyczące zarobków pracowników. Poziom wynagrodzenia uwarunkowany jest tu przede wszystkim skutecznością wypełniania obowiązków, a ta z kolei przekłada się na przychody kancelarii. To równanie może nam w sposób zbliżony odpowiedzieć na pytanie o wysokość zarobków. Duże znaczenie w ich wysokości ma także prestiż kancelarii, osobista renoma prawnika, zasobność portfeli klientów oraz poziom zawiłości problemów z jakimi się oni zgłaszają.

calc

Przy współpracy z https://szymalazaremba.pl/zespol/.